Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Ústav Laboratoře Laboratoř spolehlivosti systémů

Společná Laboratoř spolehlivosti systémů FD ČVUT a ÚI AV ČR


V létě 1996 byla v rámci programu pro podporu rozvoje výzkumu na vysokých školách založena rozhodnutím ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR při Fakultě dopravní ČVUT (FD) v Praze Laboratoř spolehlivosti systémů (LSS). Její hlavní aktivita byla soustředěna na řešení projektu MŠMT č. VS 96038 "Signály, procesy a faktory spolehlivosti u náročných systémů, zejména dopravních". Tento pětiletý projekt byl zahájen v roce 1996 a byl ukončen v roce 2000.
Vzhledem k mimořádné závažnosti problematiky spolehlivosti a bezpečnosti systémů, zejména dopravních a jejich interakce s lidským činitelem byla v druhé polovině roku 1996 uzavřena dohoda mezi FD a Ústavem informatiky AV ČR, kde jsou delší dobu soustavně rozvíjeny teorie tolerancí soustav a progresivní informační technologie. LSS je na základě této dohody nadále pojímána jako společná specializovaná laboratoř obou institucí.

V této Společné laboratoři spolehlivosti systémů obou institucí působí v obou jejích částech nyní více než 45 pracovníků (včetně studentů). Společná laboratoř má nyní již vybudovány nezbytné prostory v objektu budovy FD ČVUT v Konviktské ulici 20 v Praze 1 a v objektu ÚI AV ČR v ulici Pod vodárenskou věží 2 v Praze 8.

Společná laboratoř spolehlivosti systémů tvoří též jádro Českého národního uzlu pro neuroinformatiku a spolupracuje také těsně s nově založenou Laboratoří telematiky FD ČVUT (v rámci téže katedry) a dále též s jinými tuzemskými i zahraničními vědeckými institucemi. Při této spolupráci jsou řešeny jednak problémy predikční diagnostiky leteckých proudových motorů, jednak městských i dálkových dopravních systémů, problematika spolehlivosti interakce lidského činitele s umělými systémy (zejména možnosti detekce, analýzy, predikce a prevence mikrospánků), problematika skupinového nasazení mobilních robotů pro práci v hazardních prostředích a posléze mimořádně závažná problematika spolehlivosti interakcí lidských činitelů s umělými (technickými) systémy. V poslední oblasti je připravován v poměrně široké spolupráci projekt do programu výzkumu Global Science Forum OECD.

Akce dokumentů
duben 2018 »
duben
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30