Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod

Úvod

Bezpečná, rychlá, plynulá, ekologická i ekonomická. Nejen těmito přívlastky často vyjadřujeme přání, jakou dopravu bychom rádi využívali. Od přání k realitě však vede dlouhá a náročná cesta. V době stále rostoucích potřeb a požadavků je doprava bez náročných technických systémů a zařízení skoro nepředstavitelná. Zlepšování řízení dopravy na všech úrovních pomocí moderních řídicích a telematických systémů je hlavní náplní činnosti Ústavu řídicí techniky a telematiky, Fakulty dopravní ČVUT.

Ústav řídicí techniky a telematiky garantuje a zajišťuje výuku v povinných i povinně volitelných předmětech bakalářského, magisterského i doktorského studia a v projektech bakalářského a magisterského studia na Fakultě dopravní v pěti hlavních problémových okruzích:

 

telematika

Teoretická telematika

zahrnuje návrh architektur dopravně- telematických systémů, tvorbu koncepcí a strategií implementace telematických systémů, kontrola kvality telematických systémů, teorie systémů (dynamické aliance), nové metody v telematice (kvantová informatika), atd.

 

doprava

Řízení dopravy

zahrnuje návrh a ověřování řídicích systémů pozemní dopravy za pomoci dalších simulačních a modelovacích nástrojů tak, aby byla splněna kriteriální funkce řízení a to jan na úrovni HW, tak i SW.

 

simulator

Lidský faktor v dopravě

zahrnuje návrh a ověřování rozhraní člověk-stroj včetně realizace těchto rozhraní na simulátorech. V rámci této oblasti je i skupina zabývající se zpracováním různých signálů (EEG, EKG, atd.) a vytěžování těchto dat pro další přidružené oblasti jako je posuzování ovládacích prvků vozidel, atd.

  • odborným koordinátorem této oblasti je: doc. Ing. Petr Bouchner, PhD.

 

gps

Identifikační a navigační systémy

zahrnuje návrh, implementaci a ověřování různých navigačních a identifikačních systémů jako jsou systémy automatického tísňového volání, systémy dynamické navigace, satelitní systémy elektronického mýtného, systémy pro sledování přepravy nebezpečných nákladů, atd. K daným aplikacím budou realizovány i systémy testování a certifikace. V této oblasti budou řešeny i GIS informační systémy.

 

bezpecnost

Bezpečnost a spolehlivost telematických systémů a zařízení

zahrnuje návrh, implementaci, ověřování a akreditaci různých (pozemních i kosmických) telematických systémů a zařízení zejména systémy železniční zabezpečovací techniky tak, aby byly garantovány požadované systémové parametry. K daným aplikacím budou přidány i systémy testování a certifikace vybraných aplikací dle platných směrnic a standardů.

 

Akce dokumentů
« červen 2024 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930